[109-90] [89-70] [69-50] [49-30] [29-10] [9-1]

Hubert s Jan van Eyck genti oltrn az Isten piros ruhba ltztten l a trnusn.
Tle jobbra Keresztel Jnos, balra Mria l.
|

Madonna a kertben
A Rzss Madonna-kpek f motvumai, Mria a Gyermekkel rzsabokor vagy rzsalugas eltt l, olykor svny keretezi a kpet, ami a hortus conculusra (zrt kert) utal.
|

Jan van Eyck: Genti oltr A brny imdsa
Agnus Dei, qui tollis peccta mundi, miserre nobis.
Agnus Dei, qui tollis peccta mundi, miserre nobis.
Agnus Dei, qui tollis peccta mundi, dona nobis pacem.
|

Guido di Graciano: Szent Ferenc s lete
Assisi Szent Ferenc Virgoskertje Fioretti
|

Raffaello Sanzio: A szenthromsg diadala (La disputa del sacramento)
Vatikn, Stanza della Segnatura
|

1Jn 3, 2-6
Szeretteim, most Isten gyermekei vagyunk, de mg nem lett nyilvnval, hogy miv lesznk. Tudjuk, hogy amikor ez nyilvnvalv lesz, hasonlv lesznk hozz, s olyannak fogjuk t ltni, amilyen valjban. Ezrt akiben megvan ez a remnysg, megtiszttja magt, mint ahogyan is tiszta. Aki bnt cselekszik, trvnyszegst kvet el, mert a bn trvnyszegs. Azt pedig tudjtok, hogy azrt jelent meg, hogy elvegye a bnket, s hogy benne nincsen bn. Aki benne marad, az nem vtkezik: aki vtkezik, az nem ltta t, s nem is ismeri t.
|

Albrecht Drer: JNOS, PTER, PL, MRK apostolok
|

Bernardo Strozzi: Szent Pter bilincsekbl val szabadulsa (Szent Pter vasaszakadsa)
ApCsel 12.2-12
Ebben az idben Herdes kirly elfogatta az egyhz nhny tagjt, hogy rtson nekik.
Jnos testvrt, Jakabot karddal kivgeztette.
Amikor ltta, hogy ezzel megnyerheti a zsidk tetszst, azon volt, hogy Ptert is elfogassa. A kovsztalan kenyr nnept ltk.
Elfogatta, brtnbe zratta, s rbzta ngy, egyenknt ngy katonbl ll rsgre. Az volt a szndka, hogy hsvt utn a np el vezetteti.
Mg Ptert fogva tartottk a brtnben, az egyhz llandan imdkozott rte az Istenhez.
Azon az jszakn, amikor Herdes el akarta vezettetni, Pter kt katona kztt aludt, ketts lnccal megbilincselve. A bejratnl rk tartottk szemmel a brtnt.
Egyszerre csak megjelent az r angyala, a helyisget pedig fny rasztotta el. (Az angyal) oldalba lkte Ptert, s flbresztette: "Kelj fel gyorsan!" - mondta. Erre a lncok lehulltak a kezrl.
Aztn gy folytatta az angyal: "Csatold fel vedet, s vedd fel sarudat!" Amikor megtette, tovbb srgette: "Vedd magadra kntsdet, s kvess!"
Ment s kvette, de nem tudta, hogy valsg-e, amit vele az angyal tesz. Azt gondolta, ltomsa van.
tmentek az els rsgen, majd a msodikon is, aztn eljutottak a vros fel nyl vaskapuhoz, s ez magtl kinylt elttk. Kint mg vgigmentek az egyik utcn, aztn az angyal hirtelen eltnt mellle.
Amikor Pter fleszmlt, megszlalt: - "Most mr csakugyan tudom, hogy az r elkldte angyalt, s kiszabadtott Herdes kezbl, s abbl, amire a zsid np szmtott."
Mihelyt feleszmlt, elment Mrinak, a Mrknak nevezett Jnos anyjnak a hzba, ahol sokan voltak egytt s imdkoztak.
|

A "torini lepel" elnevezsei
-
Mandlion (szr eredet) kend. Edesszban rztt lepel neve 944 eltt. Vitatott, hogy ezt a lepelt hvtk gy, mert ezzel kapcsolatban csak „arcot” emltenek a forrsok, br ekkor mg sszehajtva trolhattk 48 rtegben, gy csak az arc vlhatott lthatv.
-
Tetradiplon (biznci elnevezs). Egy olyan trgy melyet „ngyszeresen megduplznak”. A torini leplet ngyszer hajtottk ssze s utna az egszet kzpen mg egyszer. Ms nven is tiszteltk: akheiro-poitosz nem kzzel ksztett, latinul non manufactum, oroszul nye-ruko-tvorenij.
-
Sindon (francia). Ebbl a szbl szrmazik a szindonolgia (a lepellel foglalkoz tudomny – ms megkzeltsben ltudomny), mely alkalmanknt kongresszusok sszelsvel egyeztetik a frissebb kutatsok eredmnyeit.
A Lepel, 4, 92 mter hossz s 1,13 mter szles, lenvszonbl kszlt, n. heringszlka" szvssel.
A hagyomny szerint ez a Lepel az a halotti kend, amelybe Jzus testt tekertk, miutn levettk a keresztrl. Az evangliumokbl kiderl, hogy Arimatheai Jzsef Jzus testt lepelbe csavarva helyezte el srboltjban. Az 1898-as killts ideje alatt Secondo Pia (Asti-ban l gyvd) kapott felhatalmazst arra, hogy fnykpeket ksztsen a Lepelrl. Nagyon meglepdtt, s elkpedve hklt htra, amikor szrevette, hogy a fnykp negatvja valjban a pozitv kp (amit a valsgban lthatunk), amelyen egy ember nyugodt, bks, fensges tekintet arca, s teste ltszdik.
A Leplen lev lenyomatok ezrt pontosan gy viselkednek, mint egy termszetes negatv kp, leszmtva azt, hogy a kpet vrz sebekbl kifoly vr alkotja.
|

Az egyhzi hagyomny megersti, hogy a Megvlt els ikonja a Megvlt fldi lete sorn keletkezett. Ez a kpms a Mandilion, amelyet a Megvlt "Nem kzzel alkotott" kpmsa nven ismernk.
Krisztus els kpmsnak trtnett, (legendjt) mindenekeltt a Megvlt "Nem kzzel alkott" kpmsnak nnepre (augusztus 16.) rott istentiszteleti szvegek kzvettik.
A "Nem kzzel alkotott kpms keletkezsnek bvebb ismertetse a Mnologionban tallhat.
Ez rviden a kvetkezkppen foglalhat ssze:
A leprban szenved edesszai kirly elkldte rnokt, Ananist Krisztushoz egy levllel egytt, amelyben azt kri Krisztustl, hogy jjjn Edesszba, s gygytsa meg t. Ananis fest volt, s Abgr megparancsolta neki, hogy ha a Megvlt nem tud eljnni, akkor fessen rla egy kpet, s azt hozza el neki. Ananis sr tmegtl krlvve tallt r Krisztusra. Rllt egy kre, ahonnan Krisztust jobban lehetett ltni, s megprblta lefesteni t. Mikor Krisztus ltta, hogy Ananis arckpet akar Rla kszteni, vizet krt, megmosakodott, kendvel megtrlte az arct, s e kendn megmaradt kpmsnak lenyomata. A Megvlt tadta ezt a kendt Ananisnak, azzal az utastssal, hogy a vlaszlevllel egytt vigye azt el annak, aki t kldte. Ebben a levlben Krisztus megrta, hogy maga nem megy Edesszba, mivel Neki azt kell teljestenie, amirt elkldetett. Meggrte, hogy feladatnak teljestse utn elkldi Abgrhoz egyik tantvnyt. Miutn megkapta az arckpet, Abgr meggygyult a f betegsgbl...
|

Menjetek teht, tegytek tantvnyomm mind a npeket! Kereszteljtek meg ket az Atya s a Fi s a Szentllek nevre, s tantstok meg ket mindannak a megtartsra, amit parancsoltam nektek. S n veletek vagyok mindennap, a vilg vgig. Mt 28, 19-20
|

Herbert Schmalz: Return_from_Calvary
"Mert azrt jtt az embernek Fia, hogy megkeresse s megtartsa, ami elveszett."Lukcs 19.10.
|

Tiziano: Mria mennybemenetele
Felvitetett mennyorszgba
Tihanyi-kdex
rvn az apostolok az Josaftnak vlgyre, tallnak ott egy koporst, Urunk Krisztusnak koporsjhoz hasonlatost, melybe Asszonyunknak testt nagy tisztssggel helhztetk, holott rnak parancsolatja szernt harmad napig isteni dicsretbe megmaradnak. me kedg harmad napra az koporst nagy fnys kd krnylvev s angyali nklsk hallattatnak s ds illat rztetk. s me Urunk Jzus leszllvn angyaloknak soksgval, az apostoloknak kszne, mondvn: Bkessg tinktk! Kik trdkre esvn felelnek: Dicssg nkd, Uram, ki csak ttesz nagy csodkat. Mond esmt nkik Urunk: Mi lttatik tinktk, hogy minem tisztssgt tegyek esmt az n szent Anymnak? Kinek k felelnek: Uram, igaznak lttatik te szolgidnak, hogy mikppen te az hallt meggyzvn orszglasz rkre, eznkppen Anydnak szent testt feltmasztvn mennyorszgba helhztessed az te jobbodra. me kedg legottan Asszonyunknak lelke jeln lttatk lenni, teht Urunk szla, mondvn: Kelj fel, jvel, n szeretm, dicssgnek hajloka, letnek dene, szp vagy, n jegysm, s szepl nincsen tebenned, mikppen azrt bnt nem valll, eznkppen rothadatossgot sem vall az te testd. s me legottan Asszonyunknak lelke jrula szent testhz, s az koporsbl kijve megdicslt testbe. Az apostolok azrt felnyitvn az koporst, iresn talltk, csak tallk benne az gyszruht s az gycsot, kibe Asszonyunknak testt takartk vala. Azrt az apostolok megapolgatvn az koporst s Urat dicsrvn, trnek Jeruzslembe, hirdetvn ezt, hogy Asszonyunk testbe s llkbe felvtettt mennyorszgba.
1532
|
.
Caravaggio: Saul megtrse
"Saul pedig az r tantvnyai elleni fenyegetstl s ldklstl lihegve elment a fpaphoz, s leveleket krt tle Damaszkuszba a zsinaggkhoz, hogy ha tall olyanokat, akik az r tjnak hvei, akr frfiakat, akr nket, megktzve vihesse azokat Jeruzslembe. tkzben azonban, amikor ppen Damaszkuszhoz kzeledett, hirtelen mennyei fny villant fel krltte, s amint a fldre esett, hallotta, hogy egy hang gy szlt hozz:
'Saul, Saul, mirt ldzl engem?'
pedig megkrdezte: 'Ki vagy, Uram?'
Az gy vlaszolt: 'n vagyok Jzus, akit te ldzl. De kelj fel, menj be a vrosba, s ott megmondjk neked, mit kell tenned!'" (ApCsel 9:1-6)
|

Matthias Grnewald: Isenheimi oltr - Az tlkez s feltmad Krisztus Sol Justitiae (Igazsg Napja) s Sol invictus (legyzhetetlen Nap).
Szombat elmltval, a ht els napjnak hajnaln a magdalai Mria s a msik Mria elment, hogy megnzze a srt. Hirtelen nagy fldrengs tmadt. Az r angyala ugyanis leszllt az gbl, odament, elhengertette a kvet s rlt. Tekintete olyan volt, mint a villm, ltzete meg, mint a h. Az rk remegtek tle val flelmkben, s csaknem hallra vltak. Az angyal azonban felszltotta az asszonyokat: "Ne fljetek! Tudom, hogy ti Jzust keresitek, akit keresztre fesztettek. Nincs itt. Feltmadt, ahogy elre megmondta. Gyertek, nzztek meg a helyet, ahol nyugodott! Aztn siessetek, vigytek hrl tantvnyainak: Feltmadt a hallbl, elttetek megy Galileba. Ott viszontltjtok. me tudtotokra adtam."
|
Alleluja!
„Fltmadt Krisztus halottaibl,
legyzte halllal a hallt.
s a srban lvknek letet ajndkozott!”

Caravaggio: Hitetlen Tams
Jnos Evangliuma 20. rsz
18.
Elmne Mria Magdalna, hirdetvn a tantvnyoknak, hogy ltta az Urat, s hogy ezeket mondotta nki.
19.
Mikor azrt estve vala, azon a napon, a htnek els napjn, s mikor az ajtk zrva valnak, a hol egybegyltek vala a tantvnyok, a zsidktl val flelem miatt, eljve Jzus s meglla a kzpen, s monda nkik: Bkessg nktek!
20.
s ezt mondvn, megmutat nkik a kezeit s az oldalt. rvendeznek azrt a tantvnyok, hogy ltjk vala az Urat.
21.
Ismt monda azrt nkik Jzus: Bkessg nktek! A miknt engem kldtt vala az Atya, n is akkpen kldelek titeket.
22.
s mikor ezt mondta, rjuk lehelle, s monda nkik: Vegyetek Szent Lelket:
23.
A kiknek bneit megbocstjtok, megbocsttatnak azoknak; a kikit megtartjtok, megtartatnak.
24.
Tams pedig, egy a tizenkett kzl, a kit Kettsnek hvtak, nem vala velk, a mikor eljtt vala Jzus.
25.
Mondnak azrt nki a tbbi tantvnyok: Lttuk az Urat. pedig monda nkik: Ha nem ltom az kezein a szegek helyeit, s be nem bocstom ujjaimat a szegek helybe, s az n kezemet be nem bocstom az oldalba, semmikpen el nem hiszem.
26.
s nyolcz nap mlva ismt benn valnak az tantvnyai, Tams is velk. Noha az ajt zrva vala, bemne Jzus, s meglla a kzpen s monda: Bkessg nktek!
27.
Azutn monda Tamsnak: Hozd ide a te ujjadat s nzd meg az n kezeimet; s hozd ide a te kezedet, s bocsssad az n oldalamba: s ne lgy hitetlen, hanem hv.
28.
s felele Tams s monda nki: n Uram s n Istenem!
29.
Monda nki Jzus: Mivelhogy lttl engem, Tams, hittl: boldogok, a kik nem ltnak s hisznek.
|

Jeruzslemi Szent-Sr templom - Tzszertarts
A Tzszertarts, a jeruzslemi Szent Sr-templom nagyszombaton trtn szertartsa a IV. szzadra visszanyl tradcija. Annak a "szent tznek" a megjelense, amelyet a grg ortodox ptrirka hoz ki a szent srbl, hogy felmutassa a gylekezetnek. Az g fklykkal s gyertykkal vrakoz hvk elragadtatva nneplik a Szent tzet.
Nagyszombaton Jzus srjban pihent. Ennek a napnak nincs liturgija, ezrt aliturgikus napnak nevezzk. A hvk felkeresik a mg nagypnteken elksztett szentsrt, Jzus jelkpes srjt, s ott imdkoznak. A nagyszombat a hsvtot megelz nap a keresztny naptrban. Nagyszombat a hsvti rmnnep kezdete. Este kezddik az nnep a tzszentelssel (ez a VIII. szzadbl ered szertarts), ezt kveti a keresztvz-szentels majd a viglia, ez mr a feltmadst nnepli.
Az egyhzi szimbolikban a kialv, majd jra fellngol tz jelkpezi Krisztust. A liturgikus gyakorlat ma is l: a gyertyt, a feltmad Krisztus jelkpt megszentelt tz lngjnl gyjtjk meg.
|

PILINSZKY JNOS: Keresztrl keresztre
Az ember itt a fldn nem is annyira lpsrl lpsre vndo-
rol, mint inkbb keresztrl keresztre szll. Mr geometriai
formjt tekintve is a kereszt: tallkozs s ellentt, tiszta el-
lentmonds. Tragikum s remnysg egyszerre. A teljes el-
hagyatottsgnak s kiszolgltatottsgnak ama metszpontja,
ahol a llek egyedl kpes nmagt vgl is egszben s vg-
legesen Isten kezre adni.
Az els kereszt a gyerekkor kereszt-
je. Flelembl s bizalombl csoltk. Mretre nem na-
gyobb egy kitrt kar gyermeknl. De pp ettl kereszt: tes-
tnkre s lelknkre szabott ellentmonds. Lnyege szerint se
nagyobb, se kisebb a ksbbieknl. Emberszabs s ember-
telen. A „boldog gyerekkor" puszta nmts. Gyermeknek
lenni ppoly nehz, mint aggastynnak. Ahogy a gyermek-
kor boldogsga se ms, mint az regkor. A kereszt tragikus
metszpontja ugyanis legfbb vigaszunk, remnysgnk he-
lye is: der s tragikum egy helyrl fakad, br ltszatra kizr-
jk egymst. Ezt minden nagy valls s kultra tudta. De leg-
szebben Jzus „fogalmazta meg": „Boldogok, akik srnak".
s van mlyebb srs a gyermeksrsnl?
A msodik kereszt a kamaszkor. Egyik gnak flismers,
msik gnak tvelygs a neve. Elg Rimbaud zsenilis illu-
minciira s abszintos talajvesztsre gondolunk. Egy kiss,
vagy taln nem is kiss, minden kamasz „klyk Shakes-
peare". Komoly kereszt a kamaszok keresztje. Szlkirl elg
meggyzdnnk a Tkozl Fi knnyeibl. Ez a fi bns-
sgben a leghitelesebb szimbluma Isten Finak, ahogy az
elveszett brny Isten Brnynak. Hogyan lehetsges ez?
Taln mivel a szimblumok „anyanyelve" is az ellenttek ta-
llkozja, akr a kereszt kt ga. S hogy ez a tallkozs lehet-
sges, mi tbb, az egyetlen s legfbb tallkahelye a szt-
feszl mindensgnek, arra csak egy magyarzat van. Az,
hogy tl mindenen, mr itt a Fldn eggyek vagyunk az
Atyban.
A harmadik kereszt a felnttkor keresztje. Minden kereszt
kzl taln a legmeredekebb. Szthz tallkoz kt ga.
Most kell beilleszkednnk a vilgba, s ugyanakkor megtanul-
nunk lemondani rla. Ennek a keresztnek a metszpontja -
ahov fejnk illeszkedik, fejnket illesztettk - taln legjob-
ban pldzza az evangliumi paradoxont: „Aki meg akarja
nyerni lett, vesztse azt el..." Most kell a legvilgosabban
tudnunk, hogy hz s kocsi nem lehet otthonunk. Minden s
mindenki erre szort. Most kell Jzusra gondolnunk, most
Van Goghra, most Schubertre. Most kell leginkbb ellenll-
nunk a fld vonzsnak, a szeretet s igazsg vr szerinti r-
telmezsnek. Ahogy azt Jzus vallotta: aki az igazsgban egy
velem, az az n testvrem, az az n rokonom, az az n
anym... Kemny szavak a vilg szemben. De a kereszten?
Ott e beszd a szeldsg Istennek legszerelmetesebb viga-
sza. Az egyedl lehetsges haza jhre.
Az utols kereszt az regkor. A legslyosabb s a leg-
knnyebb kereszt, mivel az utols. Ezrt egyszerre a legirre-
lisabb s legrelisabb. Olajfk kertje, agnia a neve. Hrom
fajtjt ismerjk. Az egyik Jzus. A msodik a jobb, a har-
madik a bal lator. Neknk, esend embereknek, ha utols
„keresztnkrl" beszlnk, gondolkodunk: pp elegend a
jobb lator keresztjt „vlasztanunk". Hogy mit jelent ez:
Elszr is: hogy szvnket s szemnket a kzps keresztre
fggesztjk, nbizalmunkat bizalomra, igazunkat igazsgra,
fltkenysggel vegyes „szeretetnket", szeretetre, tletein-
ket bnbnatra s beismersre cserljk fel. „A tbbi nma
csend"... vallotta Hamlet. s a jobb lator: „A tbbi kegye-
lem. A tbbi tiszta csend..." A tbbi: a kereszt, minden el-
lentmonds fllmlsa, vgleges elnmulsa. Vgre s v-
gl a bke - mindennel s mindenkivel.
s a bal lator keresztje?
Bzzunk benne, hogy az Atya, mindannyiunk irgalmas Is-
tene, ezt a vgs pillanatig fnntartott, kifesztett ellentmon-
dst, bktlensget s meghasonlst, azt a fanatikus megosz-
tottsgot is ellenllhatatlan kegyelmbe fogadta, mindennel
s mindenkivel egyestette az isteni bkjben, s nem en-
gedte t a mindent s mindenkit kirekeszt semminek. Hin-
nnk kell, hogy Isten egyenesen elvrja tlnk, hogy egyet-
len bal latorrl se feledkezznk el. Erre Jzus a pldnk.
Igaz, bartsgba fogadta a jobb latrot, de egyetlen tlkez
szava se volt a bal latorhoz. Kihl s elnmul ajka egyet-
len nagy imdsg volt - valamennyinkrt.
|

Fra Angelico: Az utols vacsora
Mert n az rtl vettem, a mit nktek eltkbe is adtam: hogy az r Jzus azon az jszakn, melyen elrultatk, vette a kenyeret, s hlkat advn, megtrte s ezt monda: Vegytek, egytek! Ez az n testem, mely ti rettetek megtretik; ezt cselekedjtek az n emlkezetemre. Hasonlatoskpen a pohrt is vette, minekutna vacsorlt volna, ezt mondvn: E pohr amaz j testamentom az n vrem ltal; ezt cselekedjtek, valamennyiszer issztok az n emlkezetemre. Mert valamennyiszer eszitek e kenyeret s issztok e pohrt, az rnak hallt hirdesstek, a mg eljvend.
(Pl apostolnak a Korinthusbeliekhez rt els levele 11,23–26)
|
[109-90] [89-70] [69-50] [49-30] [29-10] [9-1]
|